KINESIOTAPING

Kinesiotaping, inaczej plastrowanie dynamiczne, polega na naklejeniu na ciało zgodnie z ustalonymi zasadami nierozciągliwych lub elastycznych taśm. Mają one na celu regulować napięcie mięśniowe w miejscu ich naklejenia, czyli aplikacji. Aplikacje pozwalają zmniejszyć ból, nadwrażliwość na dotyk, ale jednocześnie działają one na zwiększenie zakresu ruchu i siły mięśni mimo dolegliwości. Plastrowanie w ten sposób pozwala na normalne funkcjonowanie czy uprawianie sportu w trakcie kuracji.

Kinesiotaping jest metodą stosowaną w fizjoterapii. Ma ona wiele zalet, ale na pierwszy plan wysuwa się fakt, że stosowanie plastrów jest bezbolesne i oddziaływuje bezpośrednio na warstwy powierzchowne, czyli skórę, a pośrednio, poprzez nią, oddziaływuje na układ limfatyczny, mięśnie oraz stawy. Dodatkowym atutem jest możliwość utrzymania aplikacji na skórze przez kilka dni, bez potrzeby odwiedzania fizjoterapeuty codziennie.

Na czym polega działanie aplikacji?

Naciągnięcie skóry zwiększa przestrzeń między skórą właściwą a powięzią, czyli błoną otaczającą mięśnie. Dochodzi wtedy do usprawnienia przesuwalności między tkankami lub pracy układu limfatycznego. Zwiększa się ilość przepływającego płynu limfatycznego w miejscu aplikacji co skutecznie działa na wszelkie zastoiny, obrzęki, krwiaki i stany zapalne.

Jakie są główne zalety kinesiotapingu?

– może być łączony z innymi terapiami w celu przyspieszenia leczenia,
– jest jedną z mniej kosztownych, lecz bardzo skutecznych, dostępnych metod terapeutycznych,
– plastry są wodoodporne, można nosić plastry kilka dni bez przerw co zapewnia korzyści terapeutyczne w każdym momencie,
– jest to całkowicie bezbolesny zabieg.

Jakie są wskazania do kinesiotapingu?

– obrzęki limfatyczne, krwiaki, wysięki i stany zapalne,
– stany po stłuczeniach i urazach,
– bóle, bolesne skurcze, przemęczenie mięśni,
– rozluźnienie mięśni nadmiernie napiętych oraz stymulowanie mięśni, które są zbyt słabe,
– niestabilności w stawach, ochrona stawów (korygowanie nieprawidłowych ruchów)
– pobudzenie czucia głębokiego,
– korygowanie postawy ciała,
– bóle i inne dolegliwości w trakcie CIĄŻY

Jakie jest działanie plastrów dla kobiet w ciąży?

Obok typowych objawów kobiet w ciąży, takich jak nudności, żylaki, rozstępy czy bóle głowy, pojawia się dużo zmian w biomechanice, co przyczynia się do zaburzenia statyki ciała oraz dynamiki organizmu. Jest to wynik powiększającego się brzuszka matki oraz rozluźnienia aparatu torebkowo – więzadłowego. Często kobiety ciężarne skarżą się na bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowo – krzyżowym lub na bóle w stawach krzyżowo – biodrowych, również zdarzają się bóle okolic bioder oraz kolan. Nie rzadziej pojawiają się także obrzęki limfatyczne nóg. Są one wynikiem zwężenia się dróg odprowadzających limfę z rejonu miednicy. W takich sytuacjach przyszłe mamy słyszą, że wdrożenie leczenia np. kinezyterapią lub lekami, jest niemożliwe ponieważ może nie przynieść to oczekiwanych efektów, a bywa również postrzegane jako zagrożenie dla ciąży. W tym momencie możliwości jakie niesie kinesiotaping w tej sytuacji wydają się korzystne i są przede wszystkim bezpieczne dla kobiety oraz dziecka.

Kinesiotaping stosuje się przede wszystkich jako:

  • forma wspomagająca pracę mięśni brzucha (można zwiększych lub zmniejszyć napięcie mięśnia prostego brzucha oraz mięśni skośnych zewnetrznych, czyli mięśni posturalnych odpowiadających za prawidłową postawę),

  • forma profilaktyki bólu lędźwiowego,

  • dodatkowym atutem jest oddziaływanie na skórę, co może działać przeciw jej rozciąganiu i tworzeniu się rozstępów,

  • forma wspomagajaca i stabilizująca więzadła okolicy lędźwiowo – krzyżowej,

  • aplikacje stosuje się również na okolicę stawu krzyżowo – biodrowego, co poprawia przepływ limfy i stabilizując minimalizuje bolesne ruchy.

KONTAKT

1 na 1 Studio

ul. Strzeszyńska 63, 60-479 Poznań ( Galeria Podolany 1 piętro )

+48 537 979 571

kontakt@1na1studio.pl

1 na 1 Studio kontat

Już teraz możesz zarezerwować termin treningu lub zabiegu online.

Godziny otwarcia:

 

Poniedziałek - Piątek:    10 - 20

Sobota:           studio nieczynne

Niedziela:       studio nieczynne

Zapraszamy do zapisu do naszego newslettera
INSTAGRAM